Akvaristika
Historie akvaristiky ve světě[editovat | editovat zdroj]
Nejstarší doklady o chovu ryb v zajetí, pravděpodobně čistě užitkovém, se dochovaly z poloviny 3. tisíciletí př. n. l. ze sumerského města Lagaš v jižní Mezopotámii.[2] Egyptské fresky z 18. století př. n. l. dokládají chov posvátných rypounů[3] a dalších nilských ryb v bazéncích.
Čistě okrasný chov ryb je poprvé spolehlivě doložen ze středověké Číny. Z divokého karase zlatého zde byla nejpozději za vlády dynastie Sung vyšlechtěna tzv. zlatá rybka. Roku 1163 byl v císařských zahradách ve městě Chang-čou pro zlaté rybky zřízen chovný rybník. V 16. a 17. století se zlaté rybky již běžně chovaly v interiérech ve zvláštních porcelánových nádobách. Z této doby pochází i závojové formy. Evropanům o čínských zlatých rybkách podal zprávu již Marco Polo koncem 13. století, ale do Evropy se poprvé dostaly až ve století sedmnáctém. Roku 1728 byla zlatá rybka rozmnožena v Nizozemsku a roku 1750dovezena do Francie, kde se stala velmi oblíbenou, zejména zásluhou Madame de Pompadour.
Anglický chemik Joseph Priestley objevil součást vzduchu nutnou pro hoření i dýchání živočichů a zjistil, že tuto součást dodávají zelené rostliny. Později byl tento plyn nazván kyslík. Pochopení vztahu mezi akvarijními živočichy a rostlinami bylo zásadním krokem pro další rozvoj akvaristiky.
Prvními tropickými rybami v evropských akváriích byly labyrintky.[3] Dovoz exotických ryb byl v 19. století závislý na námořních lodích a trval týdny.[3] Labyrintky dýchající vzdušný kyslík byly schopny přežít transport a skvěle se hodily do tehdejších akvárii bez vzduchování či filtrace. Centrem prvních importů tropických ryb byla Francie.[3] Roku 1869 byl dovezen z čínskéhoKantonu do Paříže rájovec dlouhoploutvý.[2] Ještě téhož roku Pierre Carbonnier rájovce v akváriu rozmnožil.[3] Tím byl určen nový směr vývoje akvaristiky – chov exotických teplomilných ryb.[2] Roku 1872 byla ze Siamu dovezena, rovněž do Francie, bojovnice pestrá.[3] Roku 1875 Carbonnier v akváriu odchoval čichavce zakrslé.[3]
První komerční pěstírna akvarijních ryb byla založena roku 1876 v Lankwitzu u Berlína.[3] Centrem akvaristiky se tak stává střední Evropa.[3] Roku 1891 začíná v Německu vycházet první specializovaný akvaristický a teraristický časopis, Blätter für Aquarien und Terrarienkunde.[3] O rok později publikoval P. Nitsche příručku pojednávající o komerčním dovozu exotických ryb.[3] Roku 1895 byl ve Vídni založen první akvaristický spolek na světě.[3] Ani česká akvaristika nezůstává dlouho pozadu, první tropickou rybou v Česku se stala roku 1897 bojovnice pestrá a roku 1899 byl v Praze založen první český akvaristický spolek.[3]
Historie akvaristiky v Česku[editovat | editovat zdroj]
Začátky akvaristiky v Čechách jsou spojeny s Janem Evangelistou Purkyně, který v roce 1856 nechal postavit několik akvárií pro Pražský fyziologický ústav Karlovy university. První nádrž byla předvedena na schůzi Přírodovědeckého sboru Národního muzea. První tištěné články o akváriích vyšly v časopise Vesmír v roce 1875 a v roce 1884 byla vydána první česká kniha o akvaristice: J. Kafka – „Akvárium, jeho živočišstvo a rostlinstvo – návod ke zřizování, oživování a ošetřování akvárií a terárií“.
První dovoz ryb z tropických oblastí byl zaznamenán v roce 1897, kdy Enrique Stanko Vráz přivezl z Thajska do Prahy bojovnice pestré (Betta splendens).
Obliba akvaristiky se rychle šířila a na konci 19. století vznikly první české akvaristické spolky. 7. května 1899 byl založen spolek Aquarium – První spolek přátel aquarií a terrarií v Království Českém v Praze.[3] Téhož roku spole zorganizoval akvaristickou výstavu v pražské Královské oboře, o rok později i výstavu v Plzni. Spolek působí pod názvem Akvárium zal. 1899 dodnes.[4]
V roce 1901 byl založen spolek Iris v Plzni.
Roku 1954 bylo v Praze na Smíchově otevřeno veřejné akvárium Tatra, které fungovalo až do 90. let. Roku 1969 byla v prostorách staré brněnské radnice otevřena stálá výstava akvarijních ryb. Výstava je součástí brněnské zoologické zahrady a je otevřena dodnes.[5] Pořádaly se i významné dočasné výstavy – např. roku 1985 se v pražském paláci U Hybernů konala AKVA TERA 85, do té doby největší výstava akvarijních ryb ve východní Evropě, spojená s prvním Mistrovstvím republiky živorodých ryb.
V současné době patří Česká republika k největším vývozcům akvarijních ryb na světě.[6] U zahraničních kupců jsou české akvarijní ryby oblíbené zejména pro svou kvalitu.[7][8]
Z České republiky jsou do celého světa vyvážena také krmiva a další doplňky pro akvaristiku (přípravky k léčbě ryb, úprava, desinfekce a testování vody apod.). Mezi přední světové výrobce patří i česká firma DAJANA PET[zdroj?].
Komentáře
Přehled komentářů
Hi,
I just visited chov-zivocichu.estranky.cz and wondered if you'd ever thought about having an engaging video to explain what you do?
Our prices start from just $195.
We have produced over 500 videos to date and work with both non-animated and animated formats:
Non-animated example:
https://www.youtube.com/watch?v=bA2DyChM4Oc
Animated example:
https://www.youtube.com/watch?v=JG33_MgGjfc
Let me know if you're interested in learning more and/or have any questions. If you are not interested, just use the link at the bottom.
Regards,
Jo
Unsubscribe: https://removeme.live/ev/unsubscribe.php?d=chov-zivocichu.estranky.cz
Video Promotion for chov-zivocichu.estranky.cz?
(Jo, 30. 10. 2024 7:49)